Манастир „Седемте престола“

Манастирът „Рождество Богородично“, наричан също „Света Богородица“, но най-познат като „Седемте престола“, се намира на близо 80 километра североизточно от София, в землището на село Осеновлаг. Носи името си от седемте отделения (престола), на които е разделена манастирската църква. Не е ясно кога точно е основан, но според изкуствоведа и археолог Никола Мавродинов манастирът съществува поне от 11. век. Има легенди, които свързват основаването на манастира с образуването на седем села в околността му, сред които и Лесковдол, но няма никакви исторически данни, които да потвърдят тези поверия. През вековете манастирът е бил опожаряван и разрушаван на няколко пъти от османци, кърджалии и черкези, а впоследствие изграждан наново.
Самата обител – още от основаването си – е служила като духовен и религиозен център за населението от околността. Жители на местните села се черкували и причестявали тук, като много често правили и дарения за манастира. През 1849 година било открито килийно училище, което било единственото в региона и привличало за обучение деца от околните села.
Манастирът е косвено свързан с Лесковдол. През 1815 година, например, лесковдолчани дарили средства за известния дървен полилей „Хоро“, намиращ се в манастирската църква. Също така, до неотдавна, дворът на обителта бил заграден с каменна ограда, която имала два главни входа с големи порти, една от които – западната – се казвала Ветренска. Тя носила името на намиращата се в близост река Ветренски дол, извираща от лесковдолското землище между подножието на връх Лиляка и местността Берилова воденица. Ветрен се казва също ридът, който свързва върховете Издремец и Лиляка. В едно от зданията на манастира пък има седем стаи, кръстени на седемте села, свързвани чрез легенди с основаването на манастира. Една от стаите се казва Лесковска.
Източници:
- Топалов, Антим иеромонах. Спилков, А. Седемте престола: кратка история на манастира „Рождество пресвятыя Богородицы“. София, печатница „Тройка“, 1947. стр. 9, 10, 11, 13, 14, 17, 21, 22, 25, 27
- Чавръков, Георги. Български манастири: Паметници на историята, културата и изкуството: (Албум). София, издателство „Наука и изкуство“, 1974. стр. 176
- http://bulgaria-today.ru/places/monastyr-sem-prestolov.html